Filc anyag
Filc anyag: mit kell tudni róla?
Ez a rendkívül népszerű anyag nem véletlenül lett sokak kedvence. Könnyű vele bánni, könnyen alakítható: varrható, akár kézzel is. Nem foszlik vagy szöszösödig a széle, tisztán, szépen vágható. Nem csak varrással lehet vele szép dolgokat alkotni, hanem ragasztani is egyszerűen és nagyon jól lehet.
Szinte minden elképzelhető színben lehet kapni, szépséges színskálákból lehet válogatni.
Hogyan készül a filc?
Maga az anyag alapvetően nemez: vagyis birka gyapjúból készül, vizes közegben. A két szó: filc és nemez gyakorlatilag ugyanazt az anyagot jelöli, de a magyar nyelv mégis különbséget tesz közöttük. A nemez megjelölés napjainkban a hagyományos, kézi eljárással készült anyag számára van fenntartva. A filc pedig jobban az ipari előállítású alapanyagot jelenti.
Csak érdekességképp: a legtöbb nyelv nem tesz ilyen különbséget.
A filc anyaga
Hagyományosan birka gyapjúból készül, de - mint mindennek - ennek az anyagnak is megvan az ipari, szintetikus változata. Sőt, létezik úgynevezett kevert anyag, ami a gyapjú és a szintetikus alapanyag különböző arányú keveréke.
Ezt érdemes tudni, hogy melyik változatot használjuk akár alapanyagként, akár kész terméket vásárolunk. Ha mindennapi használatra szánjuk, vagy érintkezik a bőrünkkel, kézbe vesszük sokszor, vagy gyerekeknek adjuk: mindenképp érdemes a drágább, de természetes eredetűt választani.
Ha csak. dekorációként akarjuk használni, akkor a szintetikus változat is jó megoldás.
A hobbi- vagy barkács boltok többnyire szintetikus / műszálas / filcet árulnak.
A két alapanyagot sokszor ránézésre, tapintásra is el lehet különíteni.
A szintetikus anyag élénkebb színekkel rendelkezik, egyenletes textúrájú.
Tapintásra műszálas érzetű, hajlamos molyhosodásra.
A tiszta gyapjú filc anyag mattabb színekkel rendelkezik, kevésbé egyenletes a textúrája. Érintése nagyon kellemes, természetes, nem bolyhosodik.
A Peter’s Textil Kft dekorációs filce műszálas 83 cm széles 1 mm vastag, lágy, könnyen kezelhető és olcsó. 40 színben választható.
Ha nagyon bizonytalanok vagyunk, hogy az anyagmintánk melyik csoportba tartozik, akkor a lángpróba segít eldönteni.
A szintetikus anyag lassan gyullad meg, műanyag szagú és nyúlós olvadt masszává ég. A természetes anyag kis lánggal ég, a szag égett hajra emlékeztet. Az égéstermék sötétes könnyen szét tudjuk morzsolni. Természetesen ezzel a próbával nagyon óvatosan bánjunk, mint mindig, ha nyílt lánggal dolgozunk.
A természetes anyagú filc jóval drágább, mint szintetikus változata. A kevert anyagok árban is a kettő között helyezkednek el.
A filc anyag osztályozása
Az alapanyag mellett lehet a filc sima vagy mintás is, illetve még egy érdekes besorolása is van: lehet hajlékony, lágy vagy keményebb. A puha változat a varráshoz ideális. A keményebb anyag a dekorációs, ragasztós projektek kiváló alapanyaga.
Kiszerelése alapján is válogathatunk: árulják laponként vagy tekercsben is.
Bármelyiket is válasszuk, a filc nagyszerű anyag és szórakoztató hobbi a különböző figurák, dekorációs tárgyak készítése. Használhatjuk a kreativitásunkat, leköthetjük a gyerekek figyelmét is. Gyakorlottabbak varrhatnak belőle, de első próbálkozásokhoz is remek, hisz ragasztóval is tökéletesen megvalósíthatjuk az elképzeléseinket.